O psychoterapiiDo kogo jest skierowanaKontrakt terapeutyczny

O psychoterapii 

Psychoterapia opiera się na relacji pacjenta z terapeutą. Jest to rozmowa, podczas której w bezpieczny sposób można przyjrzeć się trudnościom przeżywanym przez pacjenta. Psychoterapia psychodynamiczna zakłada, że w leczeniu pacjentów uwzględnia się aspekt nieświadomości. tzn. że przyczyny trudności przeżywanych przez pacjenta mogą być nieświadome. Powoduje to, że niektóre sposoby funkcjonowania pacjenta są dla niego niezrozumiałe i przyczyniają się do jego cierpienia, obniżając w konsekwencji jakość jego życia.

Dialog z terapeutą, analiza mechanizmów kierujących pacjentem pozwala na lepsze rozumienie jego reakcji, myśli, przeżywanych uczuć, tym samym zwiększając poczucie wpływu na swoje życie, czego efektem może być poprawa samopoczucia oraz bardziej dojrzałe funkcjonowanie społeczne. Podczas psychoterapii pacjent uczy się obserwować siebie, swoje uczucia, otwarcie mówić o problemach, konstruktywnie je rozwiązywać, uczy się też dzięki temu budować dobre relacje z ludźmi.

Psychoterapia polega na najczęściej cotygodniowych spotkaniach w gabinecie psychoterapeuty. Spotkania odbywają się o stałej godzinie, w tym samym dniu tygodnia. Czas trwania psychoterapii ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem. W zależności od tego czy jest to psychoterapia krótkoterminowa bądź długoterminowa terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Podczas wstępnych konsultacji psychologicznych kwestie te są ustalane wspólnie z pacjentem, i mogą być zmienione w trakcie trwania terapii, w zależności od jego potrzeb i trudności z którymi się boryka.

Image

Do kogo jest skierowana?

Psychoterapia jest skierowana do osób doświadczających objawów, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie, cierpiących z powodu stresu, lęku, depresji oraz dla tych, którzy chcieliby poprawić jakość swojego życia pod względem doświadczanej satysfakcji osobistej, relacji z innymi ludźmi, w obszarze aktywności zawodowej.

Kontrakt terapeutyczny

Psychoterapia w każdym przypadku jest poprzedzona serią konsultacji psychologicznych, podczas których ustalane są zasady kontraktu terapeutycznego, obejmujące cele terapii, czas, częstotliwość spotkań, płatności, odwoływanie spotkań oraz inne ważne z punktu widzenia terapii warunki współpracy. Kontrakt jest umową między pacjentem a terapeutą, zawiera punkty wzajemnych zobowiązań.